Informujemy, że została uruchomiona kolejna edycja badania ankietowego o zimowych stratach rodzin pszczelich w sezonie 2023/2024 prowadzona przez Zespół Pracowni Chorób Owadów Użytkowych Instytutu Medycyny Weterynaryjnej SGGW we współpracy z organizacją COLOSS. Celem ankiety jest zebranie informacji o zimowli pszczół w Polsce i przygotowaniu rodzin do zimy. Zebrane dane pozwalają określić główne przyczyny zimowych strat i tworzyć konkretne zalecenia dla pszczelarzy.

Link do ankiety: https://tiny.pl/dg3gp

Badanie trwa do 31 maja br.

 

 

Na prośbę pana Zbigniewa Kotłowskiego, wiceprezydenta PZP, przekazuję ankietę pszczelarzom do wypełnienia. Ankieta jest całkowicie anonimowa i potrwa do 22 marca 2024r. Ankieta została opracowana przez Copa-Cogeca. Jest dość obszerna, ale niezbędna do uzyskania solidnych danych.

Badanie jest dostępne w siedmiu krajach UE i jest dostępne w siedmiu językach (w prawym górnym rogu można go zmienić). Wyniki zostaną zaprezentowane Komisji Europejskiej w kwietniu.

Link do ankiety: https://form.jotform.com/copacogeca/Questionnaire-EU-Honey-Market

W dniu 15 lutego 2024 r. w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja z udziałem rolników i organizacji rolniczych, związana z ich protestami.

W spotkaniu uczestniczył Stanisław Ból, p. o. prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego, który przedstawił problem importu miodu oraz trudności pszczelarzy ze zbytem rodzimego produktu.

Zaznaczył, że część pszczelarzy chce ograniczyć ilość pni pszczelich lub likwiduje pasieki, co wpłynie negatywnie na polskie rolnictwo. Odpowiadając na uwagę jednego z zebranych, że miód można zaimportować rzekł: „Tylko czy jak polejemy kwiaty miodem to będą owocowały?”

Należy rozpocząć badania podejrzanie tanich miodów, szczególnie na bazarach.

Następnie prezydent wręczył osobiście ministrowi Michałowi Kołodziejczakowi pismo dotyczące problemów pszczelarskich ze zbytem miodu, które już 31 stycznia br. przekazane zostało do Ministerstwa.

Szersza relacja ze spotkania w miesięczniku Pszczelarz Polski.

Informacja ze strony Polskiego Związku Pszczelarskiego:

link do artykułu Polski Związek Pszczelarski

fot. Polski Związek Pszczelarski

Zapraszamy wszystkich miłośników pszczelarstwa, pszczelarzy amatorów jak również pszczelarzy zawodowych, którym leży na sercu zdrowotność rodzin pszczelich i którzy realizują swoją pasję z szacunkiem do pszczół

zapraszam w dniu 10 marca 2024r

na szkolenie, które odbędzie się

w Zespole Szkół Technicznych im. W. St. Reymonta w Czartajewie,

ul. Długa 130, 17-300 Siemiatycze

 

Plan szkolenia:

945 – Powitanie przybyłych gości

1000 – 1300 – Pierwsza część szkolenia

1300 – 1400 – Przerwa obiadowa

1400 – 1500 – Druga część szkolenia

1500 – 1530 – Dyskusja i zakończenie szkolenia

Prelegentem szkolenia będzie Pani dr hab. Beata Bąk, będąca pracownikiem Katedry Pszczelnictwa Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie - wybitny specjalista w dziedzinie chorób pszczół.

 

            W celach organizacyjnych (ograniczona ilość miejsc oraz zarezerwowanie poczęstunku) proszę o wysyłanie zgłoszenia na szkolenie na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., wpisując imię i nazwisko (np. Jan Kowalski), adres najlepiej stacjonowania pasieki (np. Krupice gm. Siemiatycze), w jaki sposób dotarła do mnie informacja o szkoleniu (źródło informacji, np. strona internetowa urzędu gminy, od znajomego, prasa itp.), jeżeli chcesz możesz zostawić też nam numer telefonu lub adres e-mail może w przyszłości będziemy organizować kolejne szkolenie to damy ci znać.

Termin wysyłania zgłoszeń: do 01.03.2024. Decyduje kolejność wpływania zgłoszeń.

Telefon kontaktowy: Adam Aleksiejuk – 791 489 667 – Prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Siemiatyczach (najlepiej po godz. 1600)